تبلیغات
LOGAR PROVINCE WEBSITE - پیشگاه معلم
سه شنبه 12 خرداد 1388  04:51 ب.ظ

در بزرگداشت از مقام والای معلم

نویسنده : سید حشمت اله (ابوالشاهی)

تعلم و تربیه از جمله نیازمندی های مهم و مبرم جهان بشری است. اگر نیازمندیهای مادی و معنوی بشر را بررسی کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که این نیاز در صدر احتیاجات انسانی قرار خواهد گرفت چرا که آدمی در زندگی فردی و اجتماعی ناگزیر باید اصول و قواعد رفتاری را بیاموزد تا بر اساس آن بتواند در جامعه زندگی کند. تعلیم و تربیه وظیفه ای است که پس از انبیاء به عهده معلمان و دانشمندان جامعه نهاده شده است، چرا که آنان به فرموده پیامبر بزرگوار اسلام (ص) وارثان پیغمبران هستند.

این گروه می باید بر اساس مسوولیت دینی و اجتماعی شان در تعلیم و تربیت مردم اهتمام ورزند و نقشی را که انبیاء در جامعه داشتند، ایفا نمایند. مهمترین نقش انبیاء تعلیم و تربیه افراد بشر و گسترش فرهنگ دینی در میان مردم بود. بر بنیاد این اصل معلمان وظیفه مهمی در اجتماع دارند و می بایست به این وظیفه شان عمل نمایند. توجه به جایگاه رفیع معلمان و خواسته هایی که جامعه از آنان دارد فراوان است و آنها باید به این خواسته ها پاسخگو باشند. پس بر آموزگاران است تا بعد از والدین نقش بارزی در تربیت کودکان و شاگردان ایفا نمایند. معلم سعی کند تا شاگرد رشد و هدایت یابد، فعالیت وی را رهنمایی کند نه اینکه آمرانه حکم کند، معلم باید خدمتگار باشد نه آمر، معلم تلاش کند تا موقع فهماندن خوبی و بدی برای شاگرد، روش مسالمت امیز را در نظر گیرد. آموزش تنها حفظ کردن و یاد گرفتن محتوای کتاب نیست، بلکه فهمیدن و استفاده از آن هدف عمده آموزش به شمار می رود. معلم باید برای تدریس خوب پلان درسی منظم تهیه و ترتیب کند، در روند تدریس به حیث رهنما و کمک کننده، شاگردان را تحریک و راهنمایی هر چه بهتر نماید. وظایف و مکلفیت های معلمین به این چند نکته هم اختتام نمی یابد، زیرا تعلیم و تربیت عبارت از احیای فطرت خدا جویانه انسان و پرورش ابعاد وجودی در جهت حرکت به سوی کمال بی نهایت است و عنصر اساسی به کمال رسیدن به این خواست بزرگ جهان بشریت، معلمان اند.

معلم و آموزگار همانطوریکه از عزت و حرمت فراوان نزد خالق و خلق او برخوردار است به همان اندازه وظیفه پر مسوولیت و خطیری را نیز به عهده دارد بناً با توجه به این بزرگ مسوولیت، موفقیت های هر چه بیشتر آموزگاران عزیزمانرا از بارگاه خداوند جلیل استدعا می داریم.


 

پیشگاه معلم

 

کیست می دانی معلم؟ آن که نازد سروری

بر همایون نام وی در زیر چرخ چنبری

تا ابد آواره می گردید در صحرای جهل

خضر ره بین گر نکردی عقل ما را رهبری

علم، رخشان گوهری باشد بر اکلیل حیات

ارزش گوهر که داند؟ گر نباشد گوهری

گوهر اندیشه را از تیرگی بخشد نجات

گوهری داند کمال صنعت روشنگری

پایه وی از پدر والاتر آمد زانکه هست

ارتباط معنوی برتر ز ربط پیکری

ملک دانش ملک وی اما نه با تیغ و سپاه

عرش حکمت زان وی لیکن نه با انگشتری

از فروغش آسمان فضل تابان تا ابد

همچو تابان چرخ گردنده ز ماه و مشتری

لیک آواز ارسطو تا هنوز آید به گوش

از در هر مدرسه گر با تامل بگذری

این جهان یکسر دبستان است و ما شاگرد آن

هان تو تنها طفل را شاگرد مکتب نشماری

خود معلم نیز شاگرد است پیش روزگار

نو به نو درسی دهد ما را جهان گر بنگری

خرم آن آموزگاری کز فصول این کتاب

می کند ما را به تحقیق مطالب رهبری

روز تجلیل معلم جشن ارباب دل است

ای خوشا این جشن دلکش ای خوشا این دلبری

         استاد خلیل الله خلیلی

 


  • آخرین ویرایش:-